ÚVOD > KUCHYNĚ > Spotřebiče > Trouby

Trouby

Pominete- li funkce, o kterých jste přesvědčeni, že by vaše trouba měla mít, je dobré pomyslet i na to, jak se Vám bude s troubou pracovat. Zda Vám vyhovuje vnitřní prostor, počet roštů, povrchová úprava, způsob otevírání dvířek i to, zda je bezpečná.

To, že se spálíte o horká dvířka pečící trouby, by se Vám u moderního přístroje stát nemělo. Trouby jsou vybavené nejrůznějšími  chladícími systémy, které během pečení ochlazují dvířka na bezpečnou teplotu. Někteří výrobci dvířka trouby opatřují několikanásobným zasklením, které izoluje tak dokonale, že se sklo nezahřeje na vyšší teplotu. Bezpečnou a uspokojivou obsluhu trouby také ovlivňuje umístění trouby do výše očí. Nebudete muset ohýbat záda a usnadníte si manipulaci s horkým pekáčem či nádobou s pokrmem.  Co se týká otevírání dvířek, kromě běžného výklopného systému jsou některé modely opatřené otevíráním do stran, a to s levým nebo pravým závěsem (většinou se nabízejí obě možnosti ).

Velmi praktické jsou teleskopické výjezdy s několika různými systémy vysunování. Nemusíte sahat hluboko do horké trouby, pečící plech nebo rošt si můžete po lištách celý vysunout, aniž byste se obávali popálení ruky nebo překlopení plechu. Pohodlnou manipulaci s pečícími plechy či rošty s pekáči vám také zajistí takzvaný pečicí vozík. V tomto případě vyjíždějí směrem dopředu celá dvířka trouby i s požadovanými rošty.

Údržba trouby

Nedílnou součástí pečení je také následná údržba. Trouby mohou mít vnitřní povrch z některého ze speciálních snadno čistitelných materiálů, které jsou také odolné proti poškrábání. V lepším případě je trouba vybavená jednou ze dvou samočisticích funkcí – pyrolýzou nebo katalýzou. Při pyrolýze se trouba rozpálí na 500°C a nečistoty se během tohoto procesu rozpadnou na prach. Po vychladnutí trouby stačí prach setřít nebo zamést. Má-li trouba funkci katalýzy, musí mít horní zadní a boční stěny ze speciálního pórovitého materiálu, který absorbuje tuky, mastnotu a jiné částice. Při teplotě vyšší než 200°C , na kterou je třeba troubu rozpálit, nečistoty zoxidují a vypaří se. ….  

Vaření/pečení v páře je nejen zdravé, ale dokáže šetřit také čas a energii. Při vaření v páře si potraviny zachovávají až o polovinu více vitamínů, minerálních látek a stopových prvků než při klasickém vaření, kdy se tyto důležité látky vyplavují do vody. Díky tomu, že není k přípravě pokrmů v páře zapotřebí ani tuku jako například při smažení, grilování či pečení, nevznikají tak při vaření žádné karcinogení látky a nezvyšuje se ani energetická hodnota jídla. Přesto si potraviny uchovávají skvělou chuť, zůstávají krásně šťavnaté a není potřeba je ani dosolovat či kořenit. Díky tomu, že pára na potraviny působí ve všech směrech, dochází také k jejich rychlejší přípravě. Potraviny si také uchovávají svoji pevnost, tvar a barvu, takže zůstávají krásné i na pohled. V páře lze připravovat nejen zeleninu včetně brambor, ale také knedlíky, těstoviny, rýži a maso. Zvlášť rybí maso „ z páry „ chutná skvěle. Výhodou je také to, že v parní troubě lze připravit i celé menu najednou, což představuje další úsporu času a energie. Při přípravě více jídel najednou nedochází k přenosu chutí ani pachů, takže v klidu ve stejný čas můžete připravovat například rybu, brambory a zeleninovou přílohu.  

zpět

Vyrobíme na míru nejen Vaši kuchyň...

Napište nám, budeme Vás kontaktovat.