ÚVOD > KUCHYNĚ > Spotřebiče > Varné desky

Varné desky

Při koupi je třeba věnovat pozornost provedení základní desky. Ta může být smaltovaná, nerezová, případně sklokeramická. Každá má své pro a proti. Smaltovaná patří k těm nejlevnějším, nutno ale zvážit skutečnost, že nevýhodou je nesnadné čištění. Stejně náročná na údržbu je i deska nerezová. Ovšem tento problém je plně vyvážen moderním nápaditým designem. Opravdu snadné čištění a moderní přitažlivý design nabízí deska sklokeramická, případně indukční, která také bývá nejlépe uživatelsky vybavena.

V domácnosti obývané jednou nebo dvěma osobami se uplatní desky o šířce 30 cm, které lze volně sestavovat. Ve stejném provedení se vyrábějí i grily, vestavné fritézy nebo speciální desky pro pánve wok. Díky tomuto systému je možné si sestavit varné centrum téměř přesně podle přání.  

Rychlé vaření  - indukční varné desky

Mezi novinkami jednoznačně vedou indukční varné desky, které jsou ve vaření mnohem rychlejší než ty plynové. Na klasické sklokeramické desce přivedete k varu litr vody za 7 minut. Na plynu za 5 minut a na indukční varné desce a 3 minuty. K větší bezpečnosti přispívá i nové uspořádání jednotlivých varných zón. Tam, kde není potřeba šetřit každým centimetrem, už nejsou uspořádané do čtverce, ale do řady vedle sebe. O pokrmech v hrncích a na pánvi tak máte lepší nejen přehled, ale hlavně nehrozí, že se při míchání v zadních hrncích opaříte o ty přední.

Varné desky plynové

Vyrábějí se v šířkách 30, 60 a 90 cm. Deska s šířkou 60 cm, která je na našem trhu zastoupena nejčastěji, má zpravidla čtyři místa pro ohřev, přičemž většinou bývá jedno s malým výkonem, dvě středního výkonu a jedno s vysokým výkonem. To je určeno především pro velké nádoby. U desek větší šířky je základní vybavení rozšířeno o další místa pro ohřev, o víceúčelovou zónu pro užití oválného nádobí. 

Plynové varné desky jsou většinou vybaveny elektronickým, případně automatickým zapalováním a pojistkou proti zhasnutí.

Pojmy

  • Ukazatel zbytkového tepla: červené světlo bude svítit tak dlouho, dokud teplota daného pole neklesne pod 60°C
  • Termoelektronické zapalování:  otočíme-li knoflíkem u plynové varné desky, plyn se sám zapálí
  • Indukční ohřev:  energie se přenáší přímo do feromagnetického dna varné nádoby ( indukuje se ) mimo plochu, která je ve styku s nádobou je plotýnka chladná.
  • Touch- kontrol: dotykovým  tlačítkem lze pro každou plotýnku volitelně nastavit dobu vaření.  Je-li dosaženo konce doby vaření, plotýnka se automaticky vypne a zazní akustický signál.

zpět

Vyrobíme na míru nejen Vaši kuchyň...

Napište nám, budeme Vás kontaktovat.